İsviçreli banka devi UBS’den yeni ons altın tahmini: 2 bin 600 dolar

UBS, altın fiyatlarına ilişkin tahminini yükselterek değerli metalin 2024 yılı sonuna kadar ons başına 2.500 dolardan 2.600 dolara ulaşacağını öngördü. Yeni tahmin, 20 Mayıs’ta ABD Merkez Bankası’ndan (Fed) faiz indirimi beklentilerinin artması ve ABD ekonomik verilerinin zayıflamasıyla beraber gerileyen doların etkisiyle, altının ons başına 2.450 dolarla rekor kırmasının ardından geldi.

TAHMİN ÜÇ TEMEL FAKTÖRE DAYANIYOR

Revize edilen tahmin üç temel faktörü yansıtıyor. İlk olarak UBS, nisan ayında ABD’den gelen daha yumuşak verilerin Federal Rezerv faiz indirimi beklentilerinin yeniden fiyatlanmasına yol açtığını ve para piyasalarının nisan sonunda 28 baz puan olan 2024’te 40 baz puanlık gevşemeyi fiyatladığını belirtiyor.

İkinci olarak, UBS 2024 yılı için merkez bankası talep tahminini 800-850 metrik tondan 950-1.000 metrik tona yükseltti. Dünya Altın Konseyi’nin son dönemdeki ılımlı seyre rağmen 290 metrik tonluk rekor ilk çeyrek alımları bildirdiğine dikkat çekiliyor.

Çin Merkez Bankası’nın altın alımlarındaki artış. Ancak İsviçre ticaret verileri Çin’de güçlü alımların devam ettiğini gösteriyor.

Üçüncü olarak, yaklaşan ABD seçimleri, Orta Doğu ve Ukrayna’daki çatışmalar ve artan ABD-Çin ticaret gerilimleri de dahil olmak üzere devam eden jeopolitik belirsizliklerin altını bir hedge olarak desteklemesi bekleniyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir